EUROromantyzm

Gdyby nie potop, gdyby nie zabory, gdyby nie słupek, gdyby nie poprzeczka, gdyby ciut cieplej, albo trochę zimniej, gdyby nie czerwona Krychowiaka, gdyby nie samobój Wallenroda, gdyby nie kontuzje i liberum veto, gdyby więcej wiary, gdyby twoja wiara była jak gorczycy ziarno, gdyby wielbłąd przeszedł przez ucho igielne, gdyby nie zdrajcy i oszuści, gdyby nie towarzystwo stolikowe, gdyby nie Henryk Walezy i Paulo Sousa, gdyby lepiej wybrał, gdyby lepiej podciął, podał i podkręcił, gdyby przyostrzył, gdyby bardziej chciało się chcieć to panie kochany, człowieku, człowieku! Gdybyś wiedział jaka twoja władza, gdybyś wiedział, że ledwie jedną myśl rozniecisz, już czekają w milczeniu szatan i anioły, gdyby nie słońce w oczy i nóż w plecy, gdyby nie Laura, gdyby nie Maryla, gdyby nie Zosia i Grażyna, to wszystko, ale to wszystko mogłoby wyglądać zupełnie inaczej.

A miał nas prowadzić, miał być inny, lepszy, z matki obcej, krew jego dawne bohatery, a imię jego brzmiało: Lewy! Dziś samotność, cóż po ludziach, czym piłkarz dla ludzi? Gdzie kibic co z emocji jedną myśl wysłucha?

Boże mój Boże, czemuś mnie opuścił, najpierw nie mieliśmy szczęścia, a potem jeszcze przyplątał się pech, odezwij się: bo strzelę przeciw Twej naturze! Lecz nam już strzelać nie kazano, wstąpiłem do sieci, spojrzałem na fora – dwieście smutków grzmiało. A w gromobiciu ciszy tak ucho natężam ciekawie, że słyszałbym głos z ćwierćfinału…

Jedźmy, nikt nie woła!

***

PS. Z mistrzostwami Europy na pierwszym etapie rozgrywek żegnają się Turcja Erdogana, Rosja Putina, Węgry Orbana i „Polska moich marzeń” Kaczyńskiego. Przypadek?

W gronie faworytów pozostają multikulturowa Francja i tęczowa Holandia. A jak wiemy z wypowiedzi pewnego ministra, to nie są ludzie normalni.

Przemo Cz., trzymaj się dzielnie!

(tekst opublikowany 24 czerwca 2021)

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *